02-04.09.2011 Ze szkolenia Prezesa wspomnienia ;-)

Większość z nas, uczestników szkolenia, musiała wziąć urlop na piątek, aby uczestniczyć w wielkiej niewiadomej, jaką było szkolenie znakarzy szlaków pieszych i rowerowych, zorganizowane w dniach 2-4 września 2011 r. przez Komisję ds. Szlaków przy ZG PTT oraz Oddział PTT w Tarnowie.
Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W przepięknym miejscu, nieopodal Bacówki poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Jamnej, jedenastu uczestników szkolenia, reprezentujących oddziały PTT z Bielska-Białej, Dęblina, Nowego Sącza, Ostrzeszowa i Tarnowa, wysłuchało niezwykle ciekawych wykładów, okraszonych pokazami multimedialnymi, prezentacją narzędzi, szablonów, przykładowych drogowskazów i tabliczek. Zapewne nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, jak dokładnie to wszystko wygląda od kuchni. Gdy doszły do tego opowieści z życia, czyli jak nie należy znakować, gdzie łatwo popełnić błąd, a także w jaki sposób poprawić fatalnie namalowany znak, wówczas już nikt nie miał wątpliwości, że bardzo pożytecznie spędzamy tu czas.


02.09.2011 - Szkolenie Znakarzy Szlaków w Jamnej - (fot. Marcin Ścisłowicz)

Drugi dzień szkolenia to zajęcia w terenie. Każdy z nas miał okazję doświadczyć typowej pracy znakarza, w którą obok wytyczania nowych, wchodzi przecież również i konserwacja istniejących już szlaków, luzowanie umieszczonych na drzewach tabliczek (wszak drzewo z roku na rok jest coraz większe), oczyszczanie terenu, aby znak był widoczny, czy w końcu poprawianie zniszczonych znaków. A wszystko to przebiegało w wyjątkowo sympatycznej atmosferze.


03.09.2011 - Szkolenie Znakarzy Szlaków w Jamnej - (fot. Małgorzata Poręba)

Pod wieczór odbył się zapowiadany egzamin, a choć łatwo nie było, wszyscy bez problemu go zaliczyli z wynikiem pozytywnym. Przewodniczący Komisji ds. Szlaków przy ZG PTT, Jerzy Piotr Krakowski, wręczył zaświadczenia o ukończeniu kursu i tym samym nasze Towarzystwo wzbogaciło się o kolejnych jedenastu znakarzy.
Relacja ze szkolenia nie byłaby pełna, gdybym nie napisał o zorganizowanym wieczorem ognisku, przy którym siedzieliśmy do późnej nocy rozmawiając na tematy wszelakie, a także fakcie, że będące ze mną córeczki: Anielka i Zosia, dzięki uprzejmości naszych wykładowców, miały okazję namalować swój pierwszy biało-żółto-biały znak na szlaku.
Jeśli w bliższej, bądź nieco dalszej przyszłości udałoby się zorganizować kolejny kurs znakarski, będę gorąco wszystkich zachęcał do udziału w nim – naprawdę warto!

Szymon Baron


03.09.2011 - Szkolenie Znakarzy Szlaków w Jamnej - (fot. Michał Osysko)

* Tekst pochodzi z wrześniowego numeru biuletynu PTT "Co słychać?" i został opublikowany dzięki uprzejmości Prezesa ZG PTT Szymona Barona

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama