30.01-01.02.2015 Spotkanie w Górach Świętokrzyskich

II Zimowe Spotkanie Oddz. PTT w Górach Świętokrzyskich - Bodzentyn.

W drogę na II Zimowe Spotkanie Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich wyruszyliśmy w piątkowe popołudnie w nieco minorowych nastrojach. Kilka minut wcześniej zakończył się bowiem mecz polskich piłkarzy ręcznych z reprezentacją Kataru... Polacy nic się nie stało, w niedzielę będzie brąz - takie były nasze myśli i pragnienia. Jak się później okazało prorocze to były słowa... Do celu podróży - Bodzentyna - dotarliśmy po dwóch godzinach jazdy. Na parkingu, obok schroniska PTSM powitały nas uśmiechnięte twarze Organizatorów i przybyłych przed nami uczestników spotkania. Po odpoczynku nastąpiło oficjalne powitanie przez kol. Grażynkę Jedlikowską, występującą w „podwójnej roli” - szefującej całemu spotkaniu i prezesa ostrowieckiego Oddziału PTT. Wieczór pierwszego dnia zakończyliśmy wspólnym śpiewem piosenek, przy akompaniamencie gitary, fletów i... akordeonu. Pełni wiary w zmianę aury z jesiennej na zimową udaliśmy się na spoczynek. W drodze ku „Górom Wklęsłym” towarzyszyły nam bowiem obfite krople deszczu.
Poranek dnia następnego rozpoczął się niespodzianką. Biały puch pokrył kilkunastocentymetrową warstwą Góry Świętokrzyskie. Pod opieką świętokrzyskich przewodników wyruszyliśmy na trasy piesze.


30.01-01.02.2015 - II Zimowe Spotkanie Oddz. PTT w Górach Św. - (fot. Jerzy Zieliński)

Organizatorzy przygotowali do wyboru dwie „opcje”. Pierwsza to wędrówka malowniczym przełomem Lubrzanki z Ciekot i Górę Radostową do Świętej Katarzyny. Druga trasa wiodła na najwyższy szczyt Łysogór (i zarazem Gór Świętokrzyskich) - Łysicę (612 m n.p.m.). W Ciekotach uczestnicy pierwszej trasy odwiedzili Centrum Edukacyjne, drewniany XIX wieczny dworek, mieszczący izbę pamięci Stefana Żeromskiego, podziwiali przełom rzeki Lubrzanki, oddzielającej Pasmo Masłowskie od Pasma Łysogórskiego oraz wspięli się na Radostową (451 m n.p.m.). Stefan Żeromski mieszkający u jej stóp w Ciekotach nazwał ją „Górą Domową”. W Świętej Katarzynie spotkali uczestników drugiej trasy pieszej, wśród których był najmłodszy przedstawiciel tarnowskich turystów Szymek. W trudnych, zimowych warunkach zdobył Łysicę, szczyt zaliczany do Korony Gór Polski. Gratulujemy... Trudy wypraw uczestników obydwu tras zostały nagrodzone wspaniałą zimową scenerią, uwiecznioną na fotografiach. I jak tu nie kochać ZIMY !!! Po obiedzie i odpoczynku odbyła się prelekcja o Świętokrzyskim Parku Narodowym. Pracownicy ŚPN mówili o historii utworzenia Parku, planach ochrony przyrody oraz o zagrożeniach dla świętokrzyskiej przyrody płynących ze strony człowieka. Po zakończonej prelekcji oczekiwały na nas kolejne atrakcje tego wieczoru.


30.01-01.02.2015 - II Zimowe Spotkanie Oddz. PTT w Górach Św. - (fot. Jerzy Zieliński)

Pierwszą z nich było wspólne pieczenie kiełbasek. Blask i ciepło ogniska (i lekko prószący śnieg) stworzyły niesamowitą atmosferę. Była to również kolejna okazja do zacieśnienia przyjaźni bądź zawierania nowych znajomości. Po zakończeniu ogniska w jadalni czekały na nas michy wspaniałego świętokrzyskiego bigosu. Po zakończonym ucztowaniu odbył się kolejny „wieczór z piosenką”. Nie tylko z tą turystyczną.
Niedzielny poranek rozpoczął trzeci (i niestety ostatni) dzień II Zimowego Spotkania Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich. Po Mszy Świętej, sprawowanej w bodzentyńskiej kolegiacie w intencji uczestników spotkania wyruszyliśmy na „spotkanie z zabytkami” Bodzentyna. Pierwszym etapem było zwiedzanie kolegiaty i podziwianie mieszczących się tu „perełek”. Następnie uczestnicy spotkania zobaczyli pozostałości ongiś wspaniałego pałacu biskupów krakowskich w Bodzentynie, obydwa bodzentyńskie rynki i odbudowany po zniszczeniach kościół p.w. św. Stanisława. Zajrzeli również do wnętrza zabytkowej zagrody Czernikiewiczów. Po spacerze nastąpiły ostatnie punkty programu: wspólny obiad i „krąg przyjaźni”. Ostatnie uściski dłoni, wymiana spojrzeń zakończyły II Zimowe Spotkanie Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich A.D. 2015. Pozostaje nadzieja, że za rok spotkamy się znowu. Gdzieś na świętokrzyskich szlakach…

Barbara Jagiencarz-Starzec


30.01-01.02.2015 - II Zimowe Spotkanie Oddz. PTT w Górach Św. - (fot. Magdalena Błaszczyk)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Niedzielny poranek rozpoczął trzeci (i niestety ostatni) dzień II Zimowego Spotkania Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich. Po Mszy Świętej, sprawowanej w bodzentyńskiej kolegiacie w intencji uczestników spotkania wyruszyliśmy na „spotkanie z zabytkami” Bodzentyna. Pierwszym etapem było zwiedzanie kolegiaty i podziwianie mieszczących się tu „perełek”. Następnie uczestnicy spotkania zobaczyli pozostałości ongiś wspaniałego pałacu biskupów krakowskich w Bodzentynie, obydwa bodzentyńskie rynki i odbudowany po zniszczeniach kościół p.w. św. Stanisława. Zajrzeli również do wnętrza zabytkowej zagrody Czernikiewiczów. Po spacerze nastąpiły ostatnie punkty programu: wspólny obiad i „krąg przyjaźni”. Ostatnie uściski dłoni, wymiana spojrzeń zakończyły II Zimowe Spotkanie Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich A.D. 2015. Pozostaje nadzieja, że za rok spotkamy się znowu. Gdzieś na świętokrzyskich szlakach…

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama