Sesja z okazji 100-lecia powstania Sekcji Ochrony Tatr TT

Sesja popularnonaukowa z okazji 100 rocznicy powstania Sekcji Ochrony Tatr TT oraz 20-lecia utworzenia MAB w Zakopanem

W dniach 5 i 6 października 2012 r. uczestniczyłem w sesji popularnonaukowej z okazji 100 rocznicy utworzenia Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego oraz 20-lecia utworzenia MAB. Była to druga część spotkań poświęconych powstaniu tak ważnych organizacji dla Tatr i ich przyrody. Organizatorami byli: Muzeum Tatrzańskie, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich oraz Tatrzański Park Narodowy, który udostępnił w tym celu pomieszczenia w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego w Zakopanem. W przerwach można było zapoznać się z wystawą poświęconą życiu i działalności pp. Paryskich. Inna wystawa przedstawiała historię polskiego rodu Łaskich w Kieżmarku. Gospodarzem spotkań był dyrektor TPN, a sesja została podzielona na dwie części; pierwszego dnia mówiono o tym "co było", drugiego dnia o tym "co jest" w Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym.
Swoje wystąpienia przedstawiali naukowcy, wybitni fachowcy w swoich dziedzinach poświęconych Tatrom i ich przyrodzie, a także praktycy - naukowcy z TPN. Wystąpiło trzech byłych dyrektorów TPN ze wspomnieniami o pracy w Parku od początku jego powstania. Zaproszeni znani i wybitni przyrodnicy - pracownicy słowackiego TANAP-u mówili m.in. o kozicy w Tatrach i badaniach naukowych w Rezerwacie Biosfery Tatry. Dyskusje prowadzone po wystąpieniach ciągnęły się poza przewidziany czas i były czasami dość ostre.
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, współorganizator tego spotkania, zaznaczyło swoją obecność podczas sesji głównie poprzez obecność członków z Oddziałów PTT w Łodzi, Tarnowie, Krakowie i skromnie z Bielska-Białej.
Jako pierwsza referat pt. "Etyczne aspekty ochrony przyrody gór do czasów powstania Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego" wygłosiła Antonina Sebesta z Oddziału w Krakowie.
Zaraz po niej, swoje wystąpienie mieli koledzy z Tarnowa. Wiceprezes Oddziału - Janusz Foszcz i ksiądz ze zgromadzenia xx. Filipinów - Robert Piechnik COr przedstawili postać księdza Bogusława Królikowskiego COr z tego zgromadzenia. Ksiądz jest patronem Oddziału PTT w Tarnowie i jednym z twórców idei parku narodowego w Tatrach.
Barbara Morawska-Nowak w wystąpieniu mówiła o działaniach Koalicji na Rzecz Ratowania Przyrody i Krajobrazu Tatr wobec projektów Olimpiady Zimowej oraz bieżących sprawach PTT.
Nie sposób wymieniać wszystkich tematów i prelegentów, których było 26, lecz uważam, że było to bardzo ważne, ciekawe i pożyteczne przedsięwzięcie i przyczyni się do tego, na czym nam bardzo zależy, do zachowania Tatr i przyrody dla następnych pokoleń.

Jan Nogaś (O/Bielsko-Biała)


05.10.2012 - Przedstawiciele PTT biorący udział w sesji w Zakopanem
(fot. Jan Nogaś)

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama