28.05.2014 VI Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - Beskid Śląski i Beskid Mały

VI Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - Beskid Śląski i Beskid Mały.

W czwartek 28 maja 2014 roku w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się szósta edycja Gimnazjalnego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Górach. Konkurs, którego początki sięgają 2009 roku, tradycyjnie organizowany jest przez nasz Oddział wspólnie ze Społecznym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym STO w Tarnowie. Honorowy patronat nad imprezą objęli, podobnie jak w poprzednich edycjach: Prezydent Miasta Tarnowa oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W bieżącym roku tematyka konkursu obejmowała po raz pierwszy dwa pasma górskie: Beskid Śląski i Beskid Mały. Chęć zmierzenia się z rywalami zgłosiło siedem zespołów reprezentujących tarnowskie gimnazja lub działające w nich szkolne koła turystyczne. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z trudnym, złożonym z czterdziestu pięciu pytań testem. Został on opracowany przez czteroosobowy zespół przewodników beskidzkich. Zespół ten pełnił jednocześnie rolę jury konkursu. Przewodniczyła mu Teresa Dumańska.


28.05.2014 - VI Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - (fot. Artur Marć)

W czasie sześćdziesięciu minut uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą topografii, hydrologii, etnografii i historii Beskidu Śląskiego i Małego. W teście nie zabrakło też pytań związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem w górach. Zużyte podczas pracy umysłowej kalorie tradycyjnie można było uzupełnić posilając się drożdżówkami i sokiem owocowym. Po upływie regulaminowego czasu zawodnicy opuścili salę, a do pracy przystąpiło jury. Po raz pierwszy w historii, aby wyłonić zwycięzcę konieczne okazało się przeprowadzenie dogrywki. Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się bowiem, że dwoje uczestników uzyskało identyczny, najwyższy wynik. W wyniku ustnej dogrywki zwycięstwo przypadło Irenie Kinzerskiej reprezentującej SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Wyprzedziła ona dwoje członków własnej drużyny: Maksymiliana Truchana oraz Gabrielę Adach. Warto zauważyć, że przed rokiem Maksymilian zajął w naszym konkursie drugie, a Irena trzecie miejsce. W obecnej edycji czwarte miejsce zajęła Aleksandra Foszcz, piąte Daniel Grobecki (obydwoje z KT "Perć" z Tarnowa) zaś szóste Sara Tütuncü z Gimnazjum Nr 9 w Tarnowie.


28.05.2014 - VI Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - (fot. Artur Marć)

W kategorii drużynowej podium okazało się być identyczne, jak w zeszłym roku. Bezkonkurencyjna okazała się ekipa indywidualnych zwycięzców czyli SK PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. W pokonanym polu zostawiła zespół reprezentujący KT "Perć" oraz drużynę współorganizatora czyli SGMP STO z Tarnowa. Obecność wśród zwycięzców drużyn reprezentujących koła turystyczne jeszcze raz potwierdza starą zasadę mówiącą o najlepszym poznawaniu gór. Poznawaniu… własnymi nogami.
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe związane z turystyką górską. Zostały one ufundowane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Urząd Miasta Tarnowa, firmę HiMountain, wydawnictwa Rewasz i WiT oraz redakcję Magazynu Turystyki Górskiej "npm". Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne przekazane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz władze samorządowe: Andrychowa, Bielska-Białej, Szczyrku, Wadowic i Wisły.

Janusz Foszcz


28.05.2014 - VI Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - (fot. Artur Marć)

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama