„W Ojczyźnie Chrystusa” z Andrzejem Piątkiem

„W Ojczyźnie Chrystusa” z Andrzejem Piątkiem

W środę 22 maja 2013 roku członkowie i sympatycy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zebrali się w sali oddziałowej w klasztorze filipinów by uczestniczyć w przygotowanej i prowadzonej przez naszego kolegę Andrzeja Piątka prelekcji zatytułowanej „W Ojczyźnie Chrystusa” W zorganizowanej na początku bieżącego roku wyprawie do Izraela uczestniczyła jedenastoosobowa grupa członków naszego Oddziału, która dołączyła do organizowanej przez ks. Piotra Łabudę pielgrzymki. Wśród uczestników znaleźli się też sympatycy tarnowskiego PTT. Doskonale wybrane zdjęcia, wyświetlane podczas fascynujących opowieści Andrzeja, przeniosły nas do Ziemi Wybranej. Podczas panującej w Polsce styczniowej zimy, nasza ekipa wygrzewała się w promieniach słońca. Wielokrotnie na fotografiach mogliśmy podziwiać siedmioramienną menorę, symbol Izraela. Państwo, które dziś różni się znacznie  od czasów, w których żył Chrystus, ważne jest dla wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Paradoksem Ziemi Świętej są ciągłe wojny i konflikty. Andrzej wraz z Januszem, który również brał udział w wycieczce, opowiadali o szczegółowej kontroli na lotnisku i często napotykanych żołnierzy służby zasadniczej. Nie brakuje wśród nich kobiet, gdyż one również podlegają obowiązkowi służby zasadniczej. W czasie dziewięciu dni nasi przyjaciele odwiedzili wiele miast i szczególnych miejsc. Jednym z nich był Nazaret, rodzinne miasto Jezusa. Historyczne źródła podają, iż Nazaret uznawany był za miasto niższej pozycji. Teraz najważniejszym dla chrześcijan miejscem Nazaretu jest Bazylika  Zwiastowania, w której znajduje się grota, gdzie Archanioł Gabriel objawił się Marii. Ok.10 km od miasta znajduje się góra Tabor, znana również jako Góra Przemienienia. Wraz z opowieścią Andrzeja udaliśmy się też do Betlejem - miasta położonego na skraju Pustyni Judzkiej i miejsca narodzin króla Dawida oraz Jezus a Chrystusa. Odwiedziliśmy Grotę Narodzenia, Grotę Mleczną, która według tradycji uznana jest za świętą, gdyż w niej schroniła się Święta Rodzina przed ucieczką do Egiptu i tam, gdy Maryja karmiła Dzieciątko, kropla mleka upadła na ziemię i grota stała się biała.

Uczestnicy pielgrzymki odwiedzili również Kanę Galilejską i Cezareę Filipową , gdzie jest wiele starożytnych pozostałości. To w tym mieście Jezus zapytał apostołów, za kogo ludzie Go uważają, a Szymon odrzekł: „za Mesjasza, Syna Boga żywego”.  Na zdjęciach obejrzeliśmy Cezareę Nadmorską oraz wybrzeże Morza Śródziemnego wraz z zachodem słońca w okolicach Jaffy.  Dłuższa część prezentacji poświęcona była Jerozolimie. Miasto Pokoju, wbrew swojej nazwie często było areną wojen i walk. Do dziś nie brakuje tutaj jednostek policji i wojska. Ale jeszcze więcej jest tu zabytków. To przecież Święte Miasto trzech religii. Stare Miasto dzieli się na dzielnice żydowską, chrześcijańską, muzułmańską i ormiańską. Nieopodal znajduje się góra Oliwna i Syjon. Dzielnica chrześcijańska skupia się wokół Bazyliki Grobu Świętego, do której klucze mają dwie rodziny muzułmańskie, a w dniu wizyty przejął je sam Janusz i mam nadzieje, że ma zapasowe. Via Dolorosa przechodzi przez dzielnicę muzułmańską. Andrzej opowiadał, że z trudem odprawiali Drogę Krzyżową, pośród gwaru ulicznych straganów. Dzięki obecności księży podczas pielgrzymki, wiele osób mogło korzystać również z duchowej strawy, w miejscu, do którego ma powrócić Chrystus. Groby, które okalają Jerozolimę są najdroższe w świecie, może nie wszyscy kontemplowali słowa Biblii „ostatni będą pierwszymi”. Mężczyźni uczestniczący w wyjeździe udali się oczywiście  do Muru Zachodniego, czyli Ściany Płaczu. W tak szczególnym miejscu spotkali młodego Żyda, który mieszka w Anglii, a widząc naszą flagę oddziałową (z adresem strony internetowej), podszedł do nich by opowiedzieć o swoich tarnowskich przodkach. Nieopodal Ściany Płaczu znajduje się Meczet Skały – budowla charakterystyczna i znana z albumów i zdjęć prezentujących Jerozolimę, gdyż zwieńcza ją złota kopuła. Ciekawą jest również Sanktuarium Księgi. Andrzej szczegółowo opowiadał o zabezpieczeniach, które mają uchronić przed kradzieżą i zniszczeniem najcenniejsze hebrajskie zwoje.


22.05.2013 - Prelekcja Andrzeja Piątka - (fot. Przemysław Klesiewicz)

Bardzo szczególnym miejscem było również Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu. My Polacy, szczególnie doświadczyliśmy tragedii zagłady ludzkości. Zapamiętałam z prelekcji inny patriotyczny aspekt, jakim był hymn Polski, podczas wsiadania na statek, by wyruszyć w rejs po Jeziorze Galilejskim. Prawdą jest, że odtwarzacz zamontowany na statku posiada pewnie w swej pamięci wiele innych hymnów dla turystów, jednak warto docenić sam pomysł. Dalej wyruszyliśmy w górzystą Pustynię Judzką oraz do Doliny Cedronu. Zabawnie opowiadał Andrzej o wyprawie w góry, gdzie miejscowi z osiołkami biegli za nimi, by móc ich zabrać na przejażdżkę i ułatwić zdobywanie wysokości. Przejażdżkę nieco kosztowną, jak wspomniał Wiesiek Izworski, który również brał udział w wycieczce. Kolejnym zaskoczeniem było zdjęcie naszych koleżanek i kolegów całych w błocie pochodzącym z Morza Martwego. Błoto to, podobno ma właściwości lecznicze i nawilżające suchą skórę. Wrócili przystojniejsi, panie piękniejsze, może to jednak zasługa doświadczenia bliskości historii i religii. Wiele jeszcze wyjątkowych miejsc zwiedzili podczas pielgrzymki ze znanym biblistą księdzem Łabudą, który od lat zafascynowany jest Izraelem i tam również studiował. Dzięki Andrzejowi, który zabrał nas w duchową i historyczną wycieczkę po Ziemi Obiecanej, mogliśmy bliżej poznać miejsca ważne dla chrześcijan. Poznać architekturę i zwyczaje panujące w odległym od Polski miejscu.

Kinga Buras


22.05.2013 - W Ojczyźnie Chrystusa - prelekcja Andrzeja Piątka- (fot. Przemysław Klesiewicz)


Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama