04.10.2014 IV Posiedzenie ZG PTT na Gubałówce

IV Posiedzenie ZG PTT IX Kadencji za nami.

4 października 2014 roku odbyło się IV Posiedzenie Zarządu Głównego PTT IX Kadencji w „Domu na Szlaku” na Gubałówce. Z naszego, tarnowskiego Oddziału PTT w Posiedzeniu udział wzięli Kinga Buras i Jerzy Zieliński. Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Józef Haduch wraz z członkami Zarządu zrealizowali uchwalony porządek obrad. Podczas posiedzenia omówione zostały sprawy finansowe. Nikodem Frodyma przedstawił referaty przygotowane przez Skarbnika Towarzystwa Joannę Gąsiorek zawierające rozliczenia finansowe za 2013 i 2014 rok, a Józef Haduch omówił dane dotyczące 1% z OP za 2014 rok. W kolejnym temacie Nina Mikołajczyk zaprezentowała skrót ze swojej działalności w „Natura 2000” oraz kwestie związane z ochroną nietoperzy w Beskidach. Z ochroną przyrody jak również z rozwojem infrastruktury Podhala zmierzył się Prezez Haduch, który szczegółowo opracował temat, przedstawiając naukowe badania i rozwiązania dla tego regionu. Rekompensatą za podjęty trud przez Prezesa jest ogólne zainteresowanie środowisk związanych z tematem. Ważnym dla nas przedsięwzięciem jest wydanie kolejnego już rocznika „Pamiętnika PTT”. Szymon Baron, który nadzoruje prace Komisji Wydawniczej, przedstawił zakres materiałów do 22 tomu, którego motywem przewodnim jest Syberia. Szymon zwrócił szczególną uwagę na zmiany dotyczące prac nad 23 numerem Pamiętnika.


04.10.2014 - Posiedzenie ZG PTT na Gubałówce - (fot. Jerzy Zieliński)

Zmiany dotyczyć mają obwodu i treści, na które składają się artykuły naszych członków. Celem dla Towarzystwa na 2015 rok jest zorganizowanie roku Kazimierza Przerwa-Tetmajera, któremu zostanie również poświęcony tom 23 Pamiętnika. Działania Barbary Morawskiej-Nowak, Barbary Rapalskiej, Janusza Machulika i Józefa Haducha przyniosły wiele pozytywnych odpowiedzi ze stron decyzyjnych władz. W przygotowaniu jest wystawa wraz z towarzyszącą jej imprezą na Palcu Szczepańskim w Krakowie od 13 maja 2015 r. Z dumą zaprezentujemy Polsce na sztalugach znak z „Kozicą” należący do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Również w Zakopanem i Ludźmierzu zostanie przygotowana przez Towarzystwo wystawa wraz z programem obchodów. Obecnie oczekujemy na odpowiedź z Ministerstwa Kultury, by rok 2015 uhonorować tą wybitną postacią. Prezes Józef Haduch po raz kolejny podjął wyzwanie dopracowania szczegółów w kwestii rozmów z instytucjami, które nasz projekt mogłyby wesprzeć. Jedną z nich jest Poczta Polska, która wyda okolicznościowe znaczki. Zadaniem Zarządu jest również odpowiedź na nadesłane listy i zapytania, których mamy coraz więcej. Wszystkim autorom listów z całego świata, dziękujemy za kontakt z nami i zapewniamy o rychłych odpowiedziach. Zapraszamy również na liczne imprezy przygotowane przez poszczególne Oddziały. Przyszłoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Oddziałów zorganizują wspólnie Oddziały z Bielska-Białej i Chrzanowa w dniach 12-13 września 2015 r., natomiast jeszcze w tym roku, 24 października w obchodach 90-lecia Oddziału PTT w Bielsku-Białej udział wezmą członkowie z całej Polski.


04.10.2014 - Posiedzenie ZG PTT na Gubałówce - (fot. Kinga Buras)

W planach oprócz oficjalnych uroczystości przewidziana jest wycieczka na górę Żar wraz ze zwiedzaniem tamtejszej elektrowni. Z kolei Remigiusz Lichota zaprosił na 25-lecie reaktywacji Oddziału PTT w Chrzanowie, które odbędzie się w dniu 11 listopada. Chrzanowski Oddział organizuje również konkurs wiedzy o górach dla Szkolnych Kół PTT z całej Polski zaplanowany na 27 listopada, poświęcony w tej edycji Gorcom. Przez Zbigniewa Zawiłę z Oddziału PTT w Sosnowcu zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w ich marcowym, jubileuszowym, XXX już „Zimowym Wejściu na Babią Górę”. Z uwagą będziemy również śledzić program wycieczek mieleckiego Oddziału „Carpatia”, gdyż prezes Jerzy Krakowski namawiał nas do wspólnych eskapad, a szczególnie do kolejnej XVI Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej PTT na Mogielicę. Został również uchwalony terminarz kolejnych posiedzeń Zarządu Głównego na kolejny rok. Odbędą się one: 17 stycznia; 15 maja; 12-13 czerwca i 10 października 2015 r. Mamy nadzieję, że dojazd tym razem będzie możliwy dla wszystkich przybyłych, również i dla tych, którzy nie dysponują własnymi środkami transportu. Dziękuję Prezesowi Józefowi Haduchowi, który prezentuje waleczną postawę, człowieka czynu. Dzięki jego zaangażowaniu i ogromie włożonej pracy, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie jest organizacją, z którą warto przemierzać górskie i miejskie szlaki…

Kinga Buras


04.10.2014 - Posiedzenie ZG PTT na Gubałówce - (fot. Elżbieta Krakowska)

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama