15.11.2014 Wycieczka na Bukowiec i Jamną

Jesień na Pogórzu Rożnowskim...

Tereny Pogórzy Ciężkowickiego i Rożnowskiego to dobry pomysł na jesienny jednodniowy wypad, kiedy dzień jest coraz krótszy i szkoda tracić czas na daleki dojazd. Na pogórzańskich szlakach bywaliśmy w tym roku często, chociażby z racji realizacji początkowych etapów jubileuszowego projektu „Tarnów-Wielki Rogacz 2014”. Nie stanowiło to jednak przeszkody do powrotu w strony co prawda znane, ale zawsze ciekawe. Zaplanowana na sobotę 15 listopada 2014 r. trasa wiodła z Bobowej przez Bukowiec i Jamną do Jastrzębiej.
Podróż pociągiem szybko minęła i o godzinie 9 rozpoczęliśmy marsz na stacji kolejowej o dumnie brzmiącej nazwie Bobowa Miasto. Nazwa jest uzasadniona, ponieważ Bobowa ma tradycje miejskie sięgające XIV wieku, a w 2009 roku ponownie odzyskała prawa miejskie. W marcu z tego samego miejsca wyruszyliśmy zielonym szlakiem do Szalowej i dalej niebieskim do Gorlic. Tym razem skierowaliśmy się na północny-zachód i po przekroczeniu mostu na Białej, wśród pól uprawnych i łąk podążyliśmy odkrytym grzbietem, równolegle do drogi Bobowa-Falkowa.


15.11.2014 - Wycieczka na Bukowiec i Jamną na Pogórzu Rożnowskim - (fot. Wiesław Izworski)

Po kilkunastu minutach gęsta do tej pory mgła ustąpiła, ukazując typowo pogórzańskie krajobrazy, pięknie oświetlone promieniami słońca. W takiej scenerii szybko dotarliśmy do charakterystycznej „lipki”. Po krótkim odpoczynku i małym posiłku podążyliśmy w kierunku Bukowca, ciesząc oczy widokami Chełmu nad Grybowem, Maślanej Góry i innych charakterystycznych wzniesień. To na tej drodze spotkaliśmy, idąc wiosną z Andrzejem z Falkowej przez Jamną i Polichty do Gromnika, dobrze zorganizowaną pieszo-samochodową grupę rumuńskich Romów, oferujących okolicznym mieszkańcom komplety garnków. W Bukowcu skręt w prawo i na wysokości Diablich Skał asfalt ustąpił miejsca śródleśnej drodze, prowadzącej do Jamnej. Władysław Krygowski w swoim przewodniku po Beskidach, jeszcze w latach 70-tych napisał, że Bukowiec to miejsce szczególnie ulubione przez turystów z Tarnowa. Dzisiaj można powiedzieć, że nie tylko Bukowiec, ale Jamna i okolice są częstym miejscem wycieczek tarnowskich turystów. W Jamnej zatrzymaliśmy się w bacówce, od kilku miesięcy zarządzanej przez nowych gospodarzy. Niedaleko od schroniska funkcjonuje nowy obiekt - „Chatka Włóczykija”, ale w sobotę była akurat zamknięta. Na tarasie schroniska przywitała nas wygrzewająca się w słońcu ekipa Marcina.


15.11.2014 - Wycieczka na Bukowiec i Jamną na Pogórzu Rożnowskim - (fot. Wiesław Izworski)

Po przetestowaniu oferty gastronomicznej nadszedł czas pokonania ostatniego odcinka trasy. Korzystając z nadal pięknej, słonecznej pogody, mijając skałkę „Wieprzek” zeszliśmy do Jastrzębiej. Jak zazwyczaj cicho tam było i spokojnie. Drzwi garażowe remizy OSP obok „Grociarni” były otwarte, auto strażackie się wietrzyło, a kilku druhów w zaciszu altanki spędzało czas przy piwie. Tymczasem zbliżała się pora planowanego odjazdu. Im bliżej było do widniejącej na rozkładzie jazdy godziny 15:43, tym dziwniejsze wydawało się, że nikt nie widział busa jadącego w górę wsi. A przecież stamtąd powinien przyjechać, żeby zabrać pasażerów, a więc nas, do Tarnowa. Czyżby Konsorcjum, z którego usług często korzystamy, tym razem miało zawieść? Parę minut po czasie od strony Kąśnej wyłonił się bus firmy J-System z samym kierowcą na pokładzie i w szaleńczym pędzie przejechał w górę. To dawało dobre podstawy, aby sądzić, że jednak nie trzeba będzie realizować planu B. Z ponad 10-minutowym opóźnieniem bus dotarł wreszcie na przystanek w Jastrzębiej. W trakcie jazdy kierowca desperacko walczył z czasem i wydawało się chwilami, że możemy mieć duże problemy z pokonaniem niektórych zakrętów. Ruch na drodze był jednak na szczęście niewielki, bo przecież to sobotnie popołudnie i w stanie nienaruszonym wróciliśmy do Tarnowa.

Wiesław Izworski


15.11.2014 - Wycieczka na Bukowiec i Jamną na Pogórzu Rożnowskim - (fot. Andrzej Piątek)

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama