Szkolne Koło PTT Nr 1 w Tarnowie
Z wizytą u Królowej Beskidów
Wraz z wprowadzoną od 1. września 2017 r. reformą systemu szkolnictwa, zmianie uległa siedziba Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego nr 1 im. Jana Pawła II, działającego przez blisko osiem lat przy Gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie. Nową placówką Koła, gdzie jako jego członkowie możemy nadal rozwijać swe turystyczne pasje, jest ciesząca się dużą popularnością i uznaniem, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Orląt Lwowskich w Tarnowie.
Pojawienie się Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w murach szkoły wzbudziło spore zainteresowanie u Orląt, tak, że już w drugiej połowie września, obserwując pilnie prognozy pogody, domykaliśmy sprawy organizacyjne historycznej dla nas górskiej wyprawy. Uwagę skupiliśmy na Beskidzie Żywieckim w związku z obchodami Roku Babiej Góry, zwanej z racji swej wysokości (1725 m n.p.m.) Królową Beskidów.
Słynąca zarówno z niezapomnianych wschodów słońca, rozległych panoram, jak i z kapryśnej pogody, pogrążona często w chmurach, czy spowita mgłą od dawna wzbudza emocje i pobudza ludzką wyobraźnię. Nic więc dziwnego, że pojawia się w legendach, podaniach, pieśniach, czy w poezji. Babia Góra. Trudno przejść obok niej obojętnie. Jej urokowi uległo wielu artystów i naukowców, wśród których na wdzięczną pamięć zasługuje m. in. Hugo Zapałowicz - botanik, badacz, podróżnik, a przede wszystkim niestrudzony prekursor babiogórskiej turystyki. Warto wiedzieć, że w tym roku obchodzona jest setna rocznica jego śmierci.
Z wizytą do Królowej Beskidów pojechaliśmy w sobotę, 30 września br. Przywitała nas przystrojona w zieleń przetykaną żółtym, a miejscami pomarańczowym odcieniem. Wraz z osiąganą wysokością kolory jej szat zmieniały się i zachwycały, zwłaszcza w promieniach jesiennego słońca.
Wybrano nowy Zarząd Koła SK nr 1
27.10.2015 roku odbyły się wybory do Zarządu Szkolnego Koła PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Prezes SK PTT Nr1 Beata Wideł powitała Zarząd Oddziału PTT w Tarnowie, który był reprezentowany przez Kingę Buras oraz Iwonę Leśniowską-Sułek. Powitani zostali również członkowie Szkolnego Koła, którzy uczestniczyli w wyborach. Wśród młodzieży należącej do Szkolnego Koła, są osoby pracujące, studiujące oraz młodzież licealna i gimnazjalna. Została zaprezentowana historia od 2009 roku oraz Sprawozdanie z działalności Koła kadencji 2012-1015.Sprawozdanie zawierało liczne dokonania młodzieży, wśród których zajmują czołowe miejsca w konkursach wiedzy o górach, uczestniczą w wycieczkach górskich i prelekcjach organizowanych min. przez Oddział PTT w Tarnowie i Centrum Stuki Mościce. Następnie prowadząca przedstawiła szczegółowo zasady wyborów oraz omówiła obowiązki, które podejmą osoby w nowej kadencji. Jednogłośnie wybrano na kolejną kadencję Beatę Wideł, która od założenia Szkolnego Koła opiekuję się młodzieżą i pełni z pełnym zaangażowaniem funkcje prezesa. Kolejno zostały zaprezentowane plany oraz projekty, które są na bieżąco realizowane. Serdecznie gratuluję Beacie Wideł oraz dwóm pozostałym członkom nowego Zarządu SK PTT Nr1 oraz życzę wspaniałych przygód i wielu atrakcyjnych wyjazdów w dobrym towarzystwie. Wraz z Zarządem Oddziału zapewniam o naszym wsparciu i dziękuję za dotychczasową wzorową działalność.
Kinga Buras
03.06.2015 VII Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach
VII Gimnazjalny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Górach - Podhale i Spisz.
W środę 3 czerwca 2015 roku w budynku Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się siódma edycja Gimnazjalnego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Górach. Konkurs tradycyjnie organizowany jest przez nasz Oddział wspólnie ze Społecznym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym STO w Tarnowie. Honorowy patronat nad imprezą objęli jak zwykle: Prezydent Miasta Tarnowa oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W bieżącym roku tematyka konkursu obejmowała region Podhala oraz Spisza. O ile ta pierwsza kraina jest dość dobrze znana turystom, druga cały czas stanowi dla większości „terra incognita”. Być może był to powód mniejszej niż zwykle frekwencji. Do konkursu przystąpiło bowiem sześć zespołów reprezentujących tarnowskie gimnazja lub działające w nich szkolne koła turystyczne. Uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnym, złożonym z trzydziestu pięciu pytań testem.
03.06.2015 - VII Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach - (fot. Artur Marć)
Czytaj więcej: 03.06.2015 VII Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Górach
27.11.2014 III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach "Gorce"
III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach "Gorce" w Chrzanowie.
III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach pod hasłem „Gorce” - jak co roku - został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wspólnie z Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie.
Patronat honorowy nad konkursem pełnili: Pan Józef Haduch - prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Starosta Chrzanowski - Pan Adam Potocki, któremu serdecznie dziękujemy także za wsparcie finansowe konkursu. Patronat medialny sprawowali: Tygodnik „Przełom”, „Chrzanowska Telewizja Lokalna” i „Kulturalny Chrzanów”. Nagrody ufundowali: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie oraz Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie. Do zakupu nagród wykorzystano także dotację z Urzędu Miasta w Chrzanowie.
27 listopada w auli Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie do konkursu przystąpili uczniowie z 14 szkół gimnazjalnych, 6 szkół ponadgimnazjalnych, jednej szkoły podstawowej oraz 7 Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT - nie tylko powiatu chrzanowskiego, bowiem gościliśmy również uczniów ze Szkolnego Koła PTT Nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie.
Uczniowie PCE - Sebastian Staśko oraz Marek Zięba - przywitali gości słowami Leopolda Staffa, który szczególnie umiłował sobie Gorce.
Dyrektor PCE, Pan Mariusz Wacławek wspólnie z prezesem PTT Oddziału Chrzanów, Remigiuszem Lichotą życzyli uczestnikom powodzenia.
27.11.2014 - III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach w Chrzanowie - (fot. Marcin Kornecki)
Czytaj więcej: 27.11.2014 III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach "Gorce"
29.10.2011 Druga rocznica powstania Szkolnego Koła PTT Nr 1 im. Jana Pawła II - Lackowa
„Druga rocznica powstania Szkolnego Koła PTT Nr 1 im. Jana Pawła II” - relacja z wycieczki SK PTT w Beskid Niski w dniu 29.10.2011 r.
29 października 2011 r., czyli dzień, w którym minęły dokładnie dwa lata od powstania Szkolnego Koła PTT Nr 1 im. Jana Pawła II, postanowiliśmy spędzić w górach. Wybór padł na Beskid Niski, a konkretnie na jego najwyższy szczyt po stronie polskiej o nazwie Lackowa, wznoszący się na wysokość 997 m n.p.m.
29.10.2011 - SK PTT Nr1 na Lackowej - (fot. Beata Wideł)
28.01.2012 Spotkanie z Martyną Wojciechowską
28 stycznia 2012 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu ze znaną dziennikarką i podróżniczką, Martyną Wojciechowską. Było ono zorganizowane w Centrum Sztuki Mościce w ramach cyklu: „Za horyzont domu”.
Na miejsce przyjechaliśmy odpowiednio wcześnie, aby przed pojawieniem się tłumu „zbadać teren”. Zaopatrzyliśmy się w plakaty i oglądnęliśmy kilkadziesiąt zdjęć tworzących wystawę fotograficzną pt.: „4 żywioły – Martyny Wojciechowskiej życie na 100%”. Fotografie wykonane w odległych zakątkach naszego globu bardzo się nam spodobały, a dołączone do nich komentarze były punktem wyjścia do interesujących spostrzeżeń i rozmów. Około godz. 15.00 pojawiła się główna bohaterka, która została serdecznie powitana przez licznie przybyłych mieszkańców Tarnowa. Po krótkim spotkaniu w foyer Centrum Sztuki Mościce, podczas którego nastąpiło otwarcie wspomnianej już wystawy fotograficznej, wszyscy, z mniejszym lub większym wysiłkiem, dostali się do obszernej sali, która bardzo szybko wypełniła się po brzegi.
28.01.2012 - Spotkanie z Martyną Wojciechowską w Centrum Sztuki Mościce - (fot. Beata Wideł)
07.05.2011 Wycieczka na Lubań w Gorcach
7 maja 2011 r. wyruszyliśmy ponownie w góry. Celem naszej wycieczki był Lubań, jedna z głównych i najbardziej znanych kulminacji Gorców – szczyt w grzbiecie między dolinami Ochotnicy i Dunajca.
Około godziny ósmej przyjechaliśmy trzynastoosobową grupą na Przełęcz Snozka, oddzielającą Pieniny od Gorców. Poranek był chłodny i pochmurny, jednak widoczne przejaśnienia dawały nadzieję na podziwianie pięknych panoram. Podeszliśmy pod pomnik zwany „Żelaznymi Organami”, a następnie skierowaliśmy się w stronę nieczynnego już kamieniołomu andezytu w górze Wdżar. Warto tam zajrzeć, gdyż jest to niesamowite miejsce. Przez dłuższy czas przyglądaliśmy się z bliska i fotografowaliśmy okazałe skały wulkanicznego pochodzenia. Odwiedziliśmy znajdujące się w sąsiedztwie Wdżaru minizoo, gdzie do zdjęć pozowały nam majestatycznie poruszające się strusie, a następnie kontynuowaliśmy wędrówkę niebieskim szlakiem, który prowadzi na Lubań.
07.05.2011 - Wycieczka na Lubań w Gorcach - (fot. Beata Wideł)
30.04-01.05.2011 Jakubowym Szlakiem na Beatyfikację JPII
Dzień pierwszego maja 2011 r. był dniem ważnym, oczekiwanym i wzruszającym dla milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Do chwały ołtarzy został bowiem wyniesiony Jan Paweł II, papież. Postać niezwykła nie tylko dla chrześcijan, katolików, ale również dla osób niewierzących. Zostawił po sobie wymowne ślady swojej wiary, które są wskazówką dla poszukujących celu i sensu życia. Uroczystość beatyfikacyjna ściągnęła do Rzymu ogromne rzesze wiernych. Należy jednak zaznaczyć, że także w wielu innych miejscach związanych z Janem Pawłem II gromadzili się ludzie, by wspólnie przeżywać to wielkie wydarzenie. Jednym z takich miejsc były Łagiewniki, gdzie znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ono było celem pieszej wędrówki Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Nr 1 im. Jana Pawła II. Organizatorem pielgrzymki Drogą Świętego Jakuba do Łagiewnik był tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Nasza grupa liczyła w sumie 12 osób, w tym osiem osób z Gimnazjum Nr 4 (sześciu uczniów i dwóch dorosłych). Dziesięć osób wędrowało pieszo ze Staniątek, a dwie wybrały wariant rowerowy z Szarowa. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy 30 kwietnia 2011 r. o godz. 9.11. Właśnie o tej godzinie wysiedliśmy z pociągu, który przywiózł nas na małą stację o nazwie Staniątki. Legendarne początki tej miejscowości sięgające X w. i związane są ze św. Wojciechem, biskupem Pragi, patronem Polski, misjonarzem oraz pierwszym polskim męczennikiem. Ważnym punktem naszego planu było odwiedzenie jednej z najstarszych gotyckich świątyń w Polsce – kościoła Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha w Staniątkach. Szczególnym skarbem kościoła i klasztoru Sióstr Benedyktynek jest słynny, malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej Staniąteckiej z I poł. XVI w., który bardzo nam się spodobał. Zamierzaliśmy podbić nasze Paszporty Pielgrzyma i pójść dalej, jednak siostra zakonna nie wypuściła nas tak szybko. Zaprosiła i oprowadziła nas po muzeum, w którym mieliśmy okazję podziwiać cenne eksponaty: obrazy, figury, księgi i szaty liturgiczne.
30.04.2011 - Pamiątkowe zdjęcie z Ksienią staniąteckiego Opactwa s. Anną K. Kucia OSB - (fot. Beata Wideł)
Czytaj więcej: 30.04-01.05.2011 Jakubowym Szlakiem na Beatyfikację JPII
22.04.2011 XII Droga Krzyżowa PTT na Mogielicę
Wzorem ubiegłego roku, postanowiliśmy wziąć udział w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej PTT na Mogielicę, zwłaszcza że pomysł organizatorów tego przedsięwzięcia – Zarządu Mieleckiego Klubu Górskiego „Carpatia” – Oddziału PTT w Mielcu i Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie cieszy się wśród członków i sympatyków naszego Koła coraz większym zainteresowaniem. 22 kwietnia 2011 r. przyjechaliśmy około godz. 9.00 do Jurkowa, miejscowości położonej niedaleko Limanowej. Po krótkim nabożeństwie i przyjęciu komunii świętej w zabytkowym kościółku, dołączyliśmy do ponad dwustuosobowej grupy niosącej krzyż na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Dzień był słoneczny i ciepły. W przyrodzie dominowały jeszcze odcienie brązu i szarości, jednak gdzieniegdzie wzrok przykuwał żółty kolor kaczeńców i pierwiosnków. Te pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny napawały optymizmem i doskonale współgrały z tak oczekiwaną Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego.
22.04.2011 - XII Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa PTT na Mogielicę - (fot. Beata Wideł)
Czytaj więcej: 22.04.2011 XII Droga Krzyżowa PTT na Mogielicę
29.10.2010 Nasza pierwsza "Rocznicówka" w Pieninach
29 października 2010 r. minął dokładnie rok od założenia Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Nr 1 im. Jana Pawła II. Ten ważny dla nas dzień postanowiliśmy spędzić w górach, wychodząc na Sokolicę, uznawaną przez wielu za najpiękniejszy szczyt Pienin.
W piątkowy poranek przyjechaliśmy trzynastoosobową grupą do Szczawnicy, znanego uzdrowiska położonego w malowniczej dolinie Grajcarka. Wyposażeni we wszystko, co konieczne podczas wędrówek, opuściliśmy wygodny busik i wyruszyliśmy w stronę Drogi Pienińskiej, łączącej Szczawnicę z Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Zatrzymaliśmy się przy pamiątkowym głazie, upamiętniającym osobę Jana Pawła II, naszego Patrona, gdzie zapaliliśmy znicz, a następnie odwiedziliśmy pawilon Pienińskiego Parku Narodowego.
29.10.2010 - Rocznicowa wycieczka na Sokolicę w Pieninach - (fot. Beata Wideł)
Czytaj więcej: 29.10.2010 Nasza pierwsza "Rocznicówka" w Pieninach
01.05.2010 Wielki urok Małych Pienin
Celem naszej kolejnej górskiej wyprawy były Pieniny, a dokładniej ich najwyższy szczyt – Wysoka (1050 m n.p.m.). Opracowując trasę wycieczki, wzięliśmy zatem pod uwagę malownicze tereny Małych Pienin, gdzie utworzonych zostało kilka rezerwatów przyrody.
1 maja 2010 r. przyjechaliśmy do przysiółka Szczawnicy o nazwie Jaworki. Kiedyś była to miejscowość zamieszkana przez Łemków, po których do dziś zostało wiele śladów, np. cerkiew i przydrożne kapliczki. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Wąwozie Homole, objętym ścisłą ochroną rezerwatową. Zielony szlak prowadził nas przez głęboko wcięty, V – kształtny skalny parów, na dnie którego płynie niewielki potok Kamionka. Widok stromych ścian wąwozu, szum wody, śpiew ptaków i pierwsze wiosenne kwiaty zrekompensowały nam całkowicie wczesną pobudkę i podróż. Po dwóch godzinach dotarliśmy do Rezerwatu Wysokie Skałki, gdzie ochronie podlega fragment jedynego w Pieninach naturalnego boru górnoreglowego. Po odpoczynku skręciliśmy na niebieski szlak, który po krótkim czasie opuściliśmy, aby stromą graniczną ścieżką wejść na szczyt Wysokiej. Była ona ukoronowaniem naszej górskiej wycieczki. Jest to niewielka skalna baszta, z której przy dobrej widoczności roztacza się fenomenalny widok na Tatry, Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. Mimo niezbyt dobrej przejrzystości powietrza zlokalizowaliśmy m.in. Trzy Korony, które zdobyliśmy w grudniu ubiegłego roku. Po posiłku wróciliśmy na niebieski szlak, biegnący wzdłuż granicy polsko – słowackiej, w stronę Wielkiego Rogacza. Przed nami rozpościerały się wspaniałe górskie pejzaże. Bez większych problemów rozpoznaliśmy m.in. Wysoką, Radziejową i Jarmutę. Dużo frajdy sprawiła nam jaszczurka zwinka, którą każdy chciał z bliska zobaczyć, dotknąć i sfotografować. Nad Przełęczą Rozdziela, oddzielającą Pieniny od Beskidu Sądeckiego, wybraliśmy żółty szlak, którym również podążali turyści podróżujący konno. Odwiedziliśmy bacówkę, w której górale właśnie wytwarzali bundz i oscypki, a następnie przeszliśmy przez Rezerwat Biała Woda, chroniący dolinę potoku o tej samej nazwie. Najbardziej podobał nam się wyżłobiony w wapieniach Wąwóz Międzyskały, a w nim Smolegowa Skała, na której znajdują się stanowiska reliktowego dębika ośmiopłatkowego. Podeszliśmy jeszcze pod jedyną w Pieninach wychodnię bazaltu i przyjrzeliśmy się z bliska tej wulkanicznej skale. W Białej Wodzie, dawnej łemkowskiej wiosce czekał już na nas busik, którym wróciliśmy do Tarnowa.
Wyprawa w Pieniny poszerzyła znacznie naszą wiedzę na temat tego górskiego pasma oraz umożliwiła nam zdobycie Wysokiej, drugiego szczytu zaliczanego do Korony Polskich Beskidów. Urok tych miejsc sprawił, iż będziemy wspominać je z wielką przyjemnością, a może również i z tęsknotą…
02.04.2010 XI Droga Krzyżowa PTT na Mogielicę
2 kwietnia 2010 roku minęło pięć lat od śmierci Jana Pawła II, patrona naszego Koła. Rocznicę tę uczciliśmy, biorąc udział w XI Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej PTT na Mogielicę, organizowanej przez Zarząd Mieleckiego Klubu Górskiego "Carpatia" – Oddziału PTT w Mielcu oraz Parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie.
W Jurkowie, małej miejscowości położonej na zachód od Limanowej, dołączyliśmy do ponad dwustuosobowej grupy niosącej krzyż na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.). Podążaliśmy niebieskim szlakiem, wsłuchując się w modlitewne rozważania oraz obserwując rozpościerające się przed nami górskie pejzaże i budzącą się do życia przyrodę. Gdzieniegdzie leżał jeszcze śnieg, a w zeschniętej trawie można było dostrzec przebiśniegi. Niebo było zachmurzone, jak to wczesną wiosną, jednak na szczęście nie padało. Po około dwóch godzinach dotarliśmy na Mogielicę, gdzie nastąpiło zakończenie Drogi Krzyżowej i uroczyste błogosławieństwo jej uczestników. Po posiłku byliśmy świadkami ważnego wydarzenia. Trzy osoby zostały oficjalnie przyjęte do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a wśród nich p. Maria Ziajor–Sowa, która od tego momentu należy również do naszego Koła. Cała trójka otrzymała z rąk p. Włodzimierza Janusika, prezesa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego legitymacje członkowskie, a następnie, zgodnie z przyjętym zwyczajem przeszła przez szpaler uniesionych kijków trekkingowych. Były gratulacje i oczywiście nieodzowna w takiej sytuacji sesja zdjęciowa.
Z Mogielicy zeszliśmy żółtym, a następnie zielonym szlakiem do miejscowości o wdzięcznej nazwie Półrzeczki, skąd z grupą tarnowskiego Oddziału PTT wróciliśmy do Tarnowa. Mogielica to nasz pierwszy szczyt zaliczany do Korony Polskich Beskidów. Będziemy ją na pewno kojarzyć z Drogą Krzyżową, wieżą widokową i sympatycznymi ludźmi w czerwonych polarach, potrafiącymi bez końca rozprawiać o swoim żywiole, czyli górach.
Beata Wideł
02.04.2010 - Wycieczka na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym - (fot. Beata Wideł)
27.02.2010 Relacja z IV Etapu Sztafety Św. Jakuba
Sobota, 27 lutego 2010 r. była dniem bardzo ważnym dla nas, czyli osób należących do Szkolnego Koła PTT Nr 1 im. Jana Pawła II, mieszczącego się przy Gimnazjum Nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie. W tym dniu bowiem poprowadziliśmy czwarty etap pieszej sztafety Via Regia na odcinku z Dębna do Brzeska.
Na ustalone miejsce zbiórki, którym był plac przed zabytkowym kościołem Św. Małgorzaty w Dębnie przybyło 9 osób. Ksiądz proboszcz tutejszej świątyni powitał nas bardzo serdecznie, wręczył pielgrzymi kostur i udzielił uroczystego błogosławieństwa na drogę. Wyposażeni w pamiątkową plakietkę i Paszport Pielgrzyma, staliśmy na początku szesnastokilometrowej trasy, pilnie obserwując zasnute chmurami niebo. Zapowiadał się chłodny i deszczowy dzień i co do tego były zgodne wszystkie sprawdzone przez nas serwisy pogodowe…
O godz. 8.30 wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak, kierując się znakiem żółtej muszli na niebieskim tle, który miał nam towarzyszyć do samego Brzeska. Zanim pożegnaliśmy Dębno, zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę przed odrestaurowanym zamkiem z XV wieku i wykonaliśmy kilka zdjęć. Zaczęło kropić, ale to nam zbytnio nie przeszkadzało. Po upływie godziny dotarliśmy do Porąbki Uszewskiej, nazywanej polskim Lourdes. Odwiedziliśmy grotę Matki Bożej, gdzie zapoznaliśmy się z historią sanktuarium, a następnie zwiedziliśmy kościół p.w. św. Andrzeja. Zaczęło mocniej padać, gdy udaliśmy się w kierunku kolejnego punktu na naszym pielgrzymim szlaku. Było nim wzgórze Bocheniec (394 m. n.p.m.), na którym znajduje się zabytkowy kościółek p.w. Św. Anny z XVI wieku.
27.02.2010 - W deszczu docieramy na wzgórze Bocheniec - (fot. Stanisław Tomaszek)
Czytaj więcej: 27.02.2010 Relacja z IV Etapu Sztafety Św. Jakuba
11.02.2010 Relacja z prelekcji "Droga Św. Jakuba"
W czwartek, 11 lutego 2010 r. odbyła się w Gimnazjum Nr 4 w Tarnowie prelekcja "Droga Świętego Jakuba", której organizatorem było nasze Szkolne Koło PTT Nr 1 im. Jana Pawła II.
Spotkanie poprowadzili p. Marcin Ścisłowicz i p. Stanisław Tomaszek, którzy przybliżyli uczestnikom postać świętego Jakuba oraz historię szlaków oznaczonych symbolem muszli, prowadzących do Santiago de Compostela – miejscowości w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób tego apostoła.
Tradycja pielgrzymowania do grobu św. Jakuba sięga IX w., a w XII w. aktem papieskim miejsce to uznano za jeden z trzech najważniejszych (obok Jerozolimy i Rzymu) ośrodków dla chrześcijan. W czasach najnowszych ponowne "odkrycie" Composteli dokonało się za sprawą dwóch pielgrzymek Jana Pawła II w 1982 i 1989 roku (Światowy Dzień Młodzieży).
Do tej, odwiedzanej przez miliony osób hiszpańskiej miejscowości, prowadzi wiele szlaków. Jeden z nich, Droga Św. Jakuba - Via Regia (odcinek z Korczowej do Krakowa) przebiegający również przez Tarnów, był głównym tematem spotkania. Poruszane zagadnienia wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży i dorosłych dzięki przyniesionym rekwizytom, jak i wykorzystaniu interaktywnej tablicy do prezentacji slajdów i filmu. Prowadzący podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi ze znakowaniem szlaku do Composteli oraz rozdali ulotki, zawierające opis i dokładny jego przebieg z Pilzna do Krakowa. Zwieńczeniem spotkania było spełnienie pewnej tłustoczwartkowej tradycji, której nikt nie był w stanie się oprzeć.
Zorganizowana prelekcja wpisuje się w obchody Roku Świętego Jakuba oraz stanowi bardzo dobre przygotowanie dla tych, którzy wkrótce wyruszą na pielgrzymi szlak w kierunku Santiago de Compostela.
Beata Wideł
11.02.2010 - Pamiątkowe zdjęcie uczestników prelekcji - (fot. Szymon Wideł)
29.10.2009 Powstało SK PTT Nr 1 w Tarnowie
Z ogromną radością pragnę poinformować, iż w odpowiedzi na wniosek z dnia 16.10.2009 r. podpisany przez jedenastu uczniów tarnowskiego Gimnazjum Nr 4 im. Jerzego Brauna, Zarząd Oddziału PTT w Tarnowie powołał do życia Szkolne Koło PTT Nr 1 im. Jana Pawła II. Stało się to 29.10.2009 r. na zebraniu założycielskim, które odbyło się we wspomnianym już Gimnazjum Nr 4 przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 w Tarnowie, gdzie nowe Koło ma swoją siedzibę. Na spotkanie zaproszony został Zarząd tarnowskiego Oddziału PTT, który reprezentowany był przez sześć osób (Bernadeta Kwaśna, ks. Robert Piechnik COr, Janusz Foszcz, Kamil Nowak, Marek Trojan i Jerzy Zieliński). Zebranie rozpoczęła wicedyrektor szkoły p. Alicja Ostrowska, która po bardzo serdecznym przywitaniu wszystkich zgromadzonych wyraziła w imieniu swoim i Dyrekcji Gimnazjum poparcie dla inicjatywy utworzenia koła turystycznego dla młodzieży. W dalszej części przedstawiciele PTT przybliżyli zebranym "w kilku słowach" historię Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i jego działalność oraz uroczyście wręczyli dwunastu uczniom legitymacje członkowskie PTT, którzy z kolei wybrali władze Koła oraz nadali mu imię Ojca Świętego Jana Pawła II. Prezesem i Opiekunem Szkolnego Koła została inicjatorka tego przedsięwzięcia p. Beata Wideł - nauczyciel języka niemieckiego, członek-założyciel tarnowskiego Oddziału PTT, Przewodnik Beskidzki i Przewodnik GOT PTT, sekretarzem Michał Król z klasy I e, a skarbnikiem Piotr Łącki z klasy III f. (W chwili obecnej do Koła należy już czternastu uczniów z sześciu klas).
29.10.2009 - Spotkanie Założycielskie SK PTT Nr 1 w Tarnowie - (fot. Jerzy Zieliński)