29.10.2010 Nasza pierwsza "Rocznicówka" w Pieninach

29 października 2010 r. minął dokładnie rok od założenia Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Nr 1 im. Jana Pawła II. Ten ważny dla nas dzień postanowiliśmy spędzić w górach, wychodząc na Sokolicę, uznawaną przez wielu za najpiękniejszy szczyt Pienin.
W piątkowy poranek przyjechaliśmy trzynastoosobową grupą do Szczawnicy, znanego uzdrowiska położonego w malowniczej dolinie Grajcarka. Wyposażeni we wszystko, co konieczne podczas wędrówek, opuściliśmy wygodny busik i wyruszyliśmy w stronę Drogi Pienińskiej, łączącej Szczawnicę z Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Zatrzymaliśmy się przy pamiątkowym głazie, upamiętniającym osobę Jana Pawła II, naszego Patrona, gdzie zapaliliśmy znicz, a następnie odwiedziliśmy pawilon Pienińskiego Parku Narodowego.


29.10.2010 - Rocznicowa wycieczka na Sokolicę w Pieninach - (fot. Beata Wideł)

 

Spędziliśmy tam kilkadziesiąt minut, oglądając godną polecenia wystawę przyrodniczą „Ekosystemy leśne Pienin” i zaopatrując się w drobne pamiątki dla najbliższych. Zjedliśmy śniadanie, wbiliśmy pieczątkę z dzięciołem trójpalczastym do notatników i skierowaliśmy się w stronę przystani promów, skąd w asyście kaczek krzyżówek przeprawiliśmy się na drugi brzeg Dunajca. Było dosyć chłodno, a prom pokrywała cieniutka warstwa lodu. Pełni sił ruszyliśmy w drogę. Niebieski szlak zaprowadził nas po około 40 minutach na Sokolicę, cel naszej wyprawy. Znajdowaliśmy się na wysokości 747 m n.p.m., a przed nami roztaczał się fascynujący widok na Przełom Pieniński, Pieniny i oczywiście Tatry. Po zakupieniu biletów i zdobyciu kolejnej pieczątki, rozsiedliśmy się wygodnie, aby rozkoszować się pięknem gór. Na zabezpieczonym poręczami wierzchołku było oprócz nas tylko kilku turystów. Słońce i niepowtarzalne krajobrazy zachęciły do wykonywania pamiątkowych zdjęć, koniecznie z Tatrami i reliktową sosną w tle. Z ciężkim sercem opuszczaliśmy to miejsce, by kontynuować wędrówkę.


29.10.2010 - Rocznicowa wycieczka na Sokolicę w Pieninach - (fot. Beata Wideł)

Podążaliśmy Sokolą Percią, efektownym widokowo odcinkiem niebieskiego szlaku biegnącego z Tarnowa na Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim. Wiódł nas skalistym grzbietem Pieninek przez Czerteż na Bajków Groń, gdzie wybierając żółty szlak, zeszliśmy do Krościenka nad Dunajcem, popularnej wypoczynkowej miejscowości. Warto wspomnieć o tym, że Sokola Perć została wytyczona w 1926 r. przez Oddział Tarnowski TT i księdza Walentego Gadowskiego, twórcę słynnej Orlej Perci w Tatrach. Powoli dobiegał końca nasz rocznicowy wyjazd w góry. W centrum Krościenka czekał na nas już bus, którym późnym popołudniem wróciliśmy do domu. Za nami pierwszy rok działalności, zamknięty ciepłymi wspomnieniami z pobytu na Sokolicy, a przed nami nowe plany i marzenia…

Beata Wideł

 


29.10.2010 -
Rocznicowa wycieczka na Sokolicę w Pieninach - (fot. Beata Wideł)