18.01.2013 - GórFanka w Tarnowie

Spotkanie z Anną Czerwińską w Centrum Sztuki Mościce.

18.01.2013 r. Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie gościło Annę Czerwińską - najlepszą polską alpinistkę i himalaistkę. Pierwszą Polkę, która zdobyła Koronę Ziemi.
Z wykształcenia doktor nauk farmaceutycznych. Bohaterka wspomnień spisanych przez Romana Gołędowskiego opisujących wyprawy w najwyższe góry świata. Wraz z Krystyną Palmowską stworzyły team kobiecy, który przez lata spektakularnie dokonywał wejść na szczyty gór. Wciąż na niebezpiecznej ścieżce życie, którą obrała w 1968 roku. Jak mówi o sobie "określiłabym się obrazowo 'młotkiem psychicznym' mentalnie mocna, nie do zdarcia". Światowy autorytet, nauczycielka gór.
W piątkowy zimowy wieczór, sala spotkania wypełniła się do ostatniego miejsca stojącego. Członkowie Oddziału PTT w Tarnowie wraz z "Tarnowskimi Włóczykijami" również uczestniczyli w tym spotkaniu.
Naszym oczom ukazała się sylwetka Anny Czerwińskiej. Osoba skromna, a zarazem obdarzona charyzmą. Opowieść zaczęła od pierwszego młodzieńczego doświadczenia z górami, gdzie z trudem zaatakowała szczyt Jaworzyny. Zabawna historia, która zdeterminowała późniejszą "GórFankę" do wyzwań znacznie trudniejszych.


18.01.2013 - Spotkanie z Anną Czerwińską w Centrum Sztuki Mościce

Wykształcenie daje możliwość pani Ani pomocy każdej osobie, która podczas wyprawy ulegnie wypadkowi lub zachoruje na chorobę wysokościową. Doświadczeniem, które zdobyła przez lata wspinaczki, dzieli się na prelekcjach, spotkaniach czy w książkach. Wspomnienia te dobre, przeplatają się również z gorzkimi chwilami, jak śmierć kolegów, brak wzajemnych relacji, porozumień czy pomocy. Nie raz wzmagała się z dyskryminacją, że jest kobietą, a tym bardziej z Polski, zza żelaznej kurtyny. Uległa kilku poważnym wypadkom w górach, z których szczęśliwie wyszła żywa, by nauczyć nas pokory do gór, wytrwałości i determinacji, a także odpowiedzi na pytanie - kim jesteśmy, gdyż w najtrudniejszych chwilach wypraw, gdzie często brakuje tlenu i organizm odmawia posłuszeństwa, wychodzi prawda o naszym człowieczeństwie. Nie raz marzenie o zaatakowaniu szczytu pani Ania oddaliła od siebie, gdyż ważniejsza była pomoc drugiemu człowiekowi, który uległ wypadkowi. Wszystko to, o czym zabawnie opowiadała pani Ania, można przeczytać w książkach. Na każdej stronie zamieszczone są fotografie z wypraw, jak również można poznać historię Anny Czerwińskiej, warszawianki, która porzuciła dobrze płatną pracę dla swojej pasji. I wygrała… życie pełne przygód i wolność, którą daje obcowanie z górami. Spotkaniu towarzyszyła projekcja filmu "Art of Freedom" w reżyserii Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Centrum Sztuki Mościce, za co serdecznie dziękujemy.

Kinga Buras


18.01.2013 - Spotkanie z Anną Czerwińską w Centrum Sztuki Mościce

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama