,,Z Porto do Santiago de Compostela” – prelekcja Piotra Kwieka i księdza Rafała Zielińskiego COr.

           

 

Już po raz drugi mogliśmy na naszych comiesięcznych pokazach slajdów przemierzyć najstarszy i najbardziej znany szlak pielgrzymkowy w Europie. Równo rok temu mogliśmy zapoznać się z Północną drogą św. Jakuba, którą z Irun do Composteli przemierzyli nasi trzej oddziałowi peregrinos – Janusz Foszcz, Andrzej Piątek i ksiądz Robert Piechnik. Tym razem, w środę 16 grudnia 2015r. mogliśmy oglądać slajdy z tzw. Portugalskiej Drogi św. Jakuba.

Przemierzyć Camino zdecydowali się Piotr Kwiek oraz ksiądz Rafał Zieliński w towarzystwie trzech kleryków z zaprzyjaźnionego z naszym Oddziałem Zgromadzenia Księży Filipinów w Tarnowie.

           

 

 

            Wariant trasy przez nich wybrany przewidywał początek w Porto, następnie marsz na północ wzdłuż wybrzeża Atlantyku z zakończeniem oczywiście w Satiago de Compostela. Trasa to krótsza, niż Północna Droga św. Jakuba i liczy około 400 km. Ale oczywiście w wędrówce tej nie chodzi o długość mierzoną kilometrami. Wszak założeniem Camino jest odnajdywanie Boga w samej wędrówce...

            Podobnie jak rok temu mogliśmy zaglądnąć do albergi, pielgrzymich schronisk. Poznaliśmy malownicze Wybrzeże Atlantyku w jego portugalskiej i hiszpańskiej części. Razem z naszymi przyjaciółmi przeprawiliśmy się przez Rio Mino, rzekę oddzielającą Portugalię i Hiszpanię. Te dwa kraje położone są wprawdzie na tym samym Półwyspie Iberyjskim i często traktowane są przez turystów niemal jako jedna całość, ale bynajmniej nie są one bliźniaczo podobne. Co chwila wracaliśmy pamięcią do ubiegłorocznych zdjęć Andrzeja, porównując je ze slajdami  Piotra. Dostrzegliśmy różnicę w architekturze sakralnej i świeckiej, w krajobrazach równie zachwycających w obu tych krajach oraz w... pielgrzymich posiłkach. I tylko wino pielgrzymów wyglądało tak samo. 

            Nasi przyjaciele podzielili się z nami wieloma praktycznymi uwagami dotyczącymi wędrówki. Wprawdzie ,,zaprawionych w bojach” piechurów w naszym Oddziale nie brakuje, ale zawsze warto skonfrontować swoje wiedzę i poglądy z doświadczeniem peregrinos. Zwłaszcza, że kilka osób planuje przejście Camino i wiedza z pierwszej reki jest dla nich bardzo cenna.

            Piotr i ksiądz Rafał mieli też okazje podziwiać nie tylko małe miasta i wsie Portugalii i Hiszpanii ze wspaniałymi  starymi kościołami i klasztorami.  Zobaczyli też bardziej współczesne, wielkomiejskie oblicze tych krajów. Niejako przy okazji zwiedzili Porto, gdzie zaczęła się ich wędrówka. W Hiszpanii zaś, oprócz oczywiście samego Santiago de Compostela, mogli przez kilka dni podziwiać zabytki Madrytu oraz Toledo. Dzięki znakomitym slajdom Piotra my również w grudniowy wieczór choć na chwilę mogliśmy przenieść się na piękny i mało dla nas znany Półwysep Iberyjski. A opowieści naszych kolegów spowodowały zapewne, że plany związane z Camino u wielu słuchaczy staną się znacznie bardziej konkretne... 

 

           

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama