11.02.2010 Relacja z prelekcji "Droga Św. Jakuba"

W czwartek, 11 lutego 2010 r. odbyła się w Gimnazjum Nr 4 w Tarnowie prelekcja "Droga Świętego Jakuba", której organizatorem było nasze Szkolne Koło PTT Nr 1 im. Jana Pawła II.
Spotkanie poprowadzili p. Marcin Ścisłowicz i p. Stanisław Tomaszek, którzy przybliżyli uczestnikom postać świętego Jakuba oraz historię szlaków oznaczonych symbolem muszli, prowadzących do Santiago de Compostela – miejscowości w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób tego apostoła.
Tradycja pielgrzymowania do grobu św. Jakuba sięga IX w., a w XII w. aktem papieskim miejsce to uznano za jeden z trzech najważniejszych (obok Jerozolimy i Rzymu) ośrodków dla chrześcijan. W czasach najnowszych ponowne "odkrycie" Composteli dokonało się za sprawą dwóch pielgrzymek Jana Pawła II w 1982 i 1989 roku (Światowy Dzień Młodzieży).
Do tej, odwiedzanej przez miliony osób hiszpańskiej miejscowości, prowadzi wiele szlaków. Jeden z nich, Droga Św. Jakuba - Via Regia (odcinek z Korczowej do Krakowa) przebiegający również przez Tarnów, był głównym tematem spotkania. Poruszane zagadnienia wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży i dorosłych dzięki przyniesionym rekwizytom, jak i wykorzystaniu interaktywnej tablicy do prezentacji slajdów i filmu. Prowadzący podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi ze znakowaniem szlaku do Composteli oraz rozdali ulotki, zawierające opis i dokładny jego przebieg z Pilzna do Krakowa. Zwieńczeniem spotkania było spełnienie pewnej tłustoczwartkowej tradycji, której nikt nie był w stanie się oprzeć.

Zorganizowana prelekcja wpisuje się w obchody Roku Świętego Jakuba oraz stanowi bardzo dobre przygotowanie dla tych, którzy wkrótce wyruszą na pielgrzymi szlak w kierunku Santiago de Compostela.

  

 

Beata Wideł

 


11.02.2010 - Pamiątkowe zdjęcie uczestników prelekcji - (fot. Szymon Wideł)

1 % DLA PTT

 

Współpraca

 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
 
 
 
 
 

RABATY DLA CZŁONKÓW

Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama
 
Reklama